Od svih veština koje će vaša beba naučiti od vas, prva i najvažnija veština kojoj ćete svoju bebu naučiti je kako da spava. Nažalost, spavanje nije veština sa kojom se bebe zapravo rađaju – to se mora naučiti.
Novorođenčad spava 16 ili više sati dnevno, ali često u intervalima od samo nekoliko sati. Iako bi obrazac u početku mogao biti nepravilan, konzistentniji raspored spavanja će se pojaviti kako vaša beba sazri i može da traje duže između hranjenja.
Prvih nekoliko meseci bebinog života je najbolje vreme za postavljanje temelja za zdrave navike spavanja. Ovo će im pomoći da ujednačenije dremuckaju – dajući vam priliku da se istuširate, uživate u šoljici kafe ili malo joge – kao i da čvršće spavaju noću kako biste mogli da dobijete svoj dobro zasluženi odmor.
Počnite odmah da sprovodite ove savete u delo.
1) Izbegavajte preumorno stanje. Kada su bebe budne predugo, mogu postati preumorne. Kada se to dogodi, hormon stresa kortizol preplavi njihov mozak i dodatno im otežava da zaspi. Da biste sprečili da se to dogodi, ponudite dremku svakih 60 do 90 minuta od trenutka kada se beba poslednji put probudila.
2) Povijte svoju bebu. Sve bebe se osećaju najbezbednije kada su povijene. Povijanje pomaže da se spreči da ih Moro refleks iznenadi. Kao rezultat, vaša beba može bolje da spava i povezuje cikluse spavanja, što dovodi do dužih dremki i noćnog sna. U većini slučajeva, ako se vaša beba oslobađa od povijanja, to znači da povijanje nije dovoljno čvrsto.
3) Neka krevetac za bebu ima čvrst, ravan dušek. Čvrsta površina za spavanje održava svoj oblik i neće se uvući ili prilagoditi obliku glave bebe kada se postavi na površinu. Mekani dušeci mogu stvoriti džep (ili udubljenje) i povećati mogućnost ponovnog disanja ili gušenja ako se beba stavi ili se prevrne u ležeći položaj (licem nadole). Takođe, krevetac ne bi trebalo da ima branike.
4) Stavite bebu u krevet pospanu, ali budnu. Ovo će im pomoći da povežu krevet sa procesom uspavljivanja. Ne zaboravite da stavite bebu da spava na leđima i raspremite krevetac ili korpi od ćebadi i drugih mekih, labavih predmeta. Bebe koje spavaju na leđima imaju mnogo manje šanse za razvoj određenih zdravstvenih problema.
5) Ponudite cuclu. Ako vaša beba ima problema da se smiri, cucla bi mogla pomoći. Ako cucla ispadne nakon što beba zaspi, ne morate da je vraćate.
6) Pratite smirujuću rutinu pre spavanja. Prekomerna stimulacija igračkama za bebe ili drugim aktivnostima uveče, može otežati vašoj bebi da se smiri. Igrajte aktivne igre tokom dana i tihe, mirne igre uveče, posebno pred kraj rutine. Mnoge bebe uživaju u kupanju neposredno pre spavanja, što ih smiruje. Neka aktivnosti budu slične i istim redosledom, iz noći u noć.