Jedan od najvažnijih delova opreme koji će vam trebati novoj bebi su kolica za bebe. Koristićete ga dok ste vani za svakodnevne šetnje sa svojim mališanom, kako u zatvorenom tako i napolju, za izlete u tržni centar ili zabavni park, pa čak i dok putujete.
Međutim, odabir pravih kolica može biti veliki zadatak. Postoji toliko mnogo opcija od kojih možete izabrati! Toliko različitih dizajna, tipova, karakteristika i malih, ali važnih detalja koji bi mogli da naprave razliku u tome koji ćete izabrati ili možda voleti u odnosu na drugi.
Ovde ćemo raščlaniti glavne tipove kolica, za šta i kome su svaka od njih idealno prikladna, i na koje karakteristike treba obratiti pažnju i razmatranja koje treba uzeti u obzir kada počnete da kupujete kolica.
Pitanja koja treba sebi da postavite pre nego što izaberete kolica
Pre nego što detaljnije pogledate različite tipove kolica, treba da postavite sebi nekoliko pitanja.
Kako i gde ćete koristiti kolica?
Zapitajte se kako i gde ćete najčešće koristiti kolica. Da li planirate da vodite bebu sa sobom svaki dan dok obavljate poslove? Idete u dnevne šetnje oko bloka? Kupovati bebu u tržnom centru? Ovo će odrediti koja je vrsta kolica najbolja, kao i koja je veličina i raspored. Ako ćete kolica često prevoziti kolima do odredišta, potrebno je da pronađete kolica koja lako stanu u vaš gepek, a koja se lako mogu izvaditi i zatim ponovo složiti za odlaganje.
Gde živite?
Da li živite u užurbanom centru grada sa čistim i glatkim trotoarima ili u ruralnom području sa grubljim terenom? Da li se vaš grad nosi sa lošim vremenom, kao što je mnogo kiše, snega ili vruće i vlažne temperature? Ovo takođe može uticati na veličinu i tip kolica koje dobijate: ako živite u malom stanu ili kući, na primer, možda biste želeli da razmislite o laganim kolicima koja se mogu sklopiti da budu zaista kompaktna tako da ne zauzimaju previše mnogo prostora.
Koliko godina ima vaše dete/deca i da li planirate da ih imate još?
Da li su ova kolica priprema za nadolazeći snop radosti ili da se koriste za dete malog uzrasta? Da li imate više od jednog deteta ili planirate da imate drugo? I kolika će/će biti razlika u godinama među njima? Sva kolica za decu sadrže preporuke za najbolji uzrast, ali i težinu, za upotrebu. Zato je važno da se uverite da će kolica koja god izaberete odgovarati ovim parametrima za vaše dete, tokom vremena koje planirate da ga koristite.
Ko će ih koristiti i koliko često?
Da li će kolica najčešće koristiti samo jedan roditelj ili staratelj deteta? Ili različite osobe? Ovo će ukazivati na vašu potrebu za stvarima kao što su podesivi upravljač ako će ga koristiti neko ko je veoma visok i neko ko je veoma nizak, kao i težinu kolica i koliko je lako srušiti i izvući. Ako ćete ih unositi i vaditi iz prtljažnika nekoliko puta dnevno, biće od suštinskog značaja da pronađete ona kolica koja se rasklapaju u klik ili dva i lako se sklapaju.
Vrste kolica
Postoje četiri glavna tipa kolica koje možete kupiti, zajedno sa nekoliko podkategorija u svakoj. Ovde ćemo ih raščlaniti i predložiti koji tip bi odgovarao različitim situacijama.
Standardna kolica
Standardna kolica su najčešći tipovi kolica i dolaze u dve iteracije: pune veličine ili lagane. Oba često uključuju pojaseve u pet tačaka kako bi beba ili dete bili bezbedno osigurani unutra.
Standardna kolica pune veličine imaju sve funkcije koje su vam potrebne, kao što su velike nadstrešnice, prostor za odlaganje donjeg stroja, podesiva sedišta, nudeći dobar komfor i rukovanje, što ih čini savršenim za putovanja. Neki od njih mogu da prihvate i autosedišta (adapter može biti potreban kao posebna kupovina), što je zgodno ako planirate da često putujete i kolima i peške i želite laku tranziciju, posebno za bebe koje vole da dremaju tokom vožnje automobilom. Odlični su za svakodnevnu upotrebu na tipičnim terenima na otvorenom, kao što su gradovi i urbana područja, kao i za šetnju u zatvorenom prostoru.
Lagana kolica, koja se često nazivaju i kolica sa kišobranima, fokusiraju se uglavnom na prenosivost i kompaktnost. Kao što naziv implicira, možete ih sklopiti kao kišobran, tako da ih je lako nositi i ne zauzimaju puno prostora. Dizajn je pojednostavljen, sa svim osnovnim karakteristikama koje želite. Idealne su za brza putovanja kada vam nije potrebna velika korpa za držanje puno poslastica, poput namirnica ili torbi za kupovinu. I oni su dobri za stariju decu koja mogu da sede i mogu izabrati da hodaju pola vremena umesto da sede u kolicima. Lagana kolica su dobra sekundarna kolica koja možete spakovati i koristiti samo za kratke šetnje ili tokom putovanja. Dakle, većina roditelja poseduje jedno od ovih pored drugih glavnih kolica.
Standardna kolica za sve terene su još jedan podskup i uključuju sve iste karakteristike kao tipična standardna kolica, ali obično imaju tri gumena točka umesto četiri i puno vešanje, što olakšava navigaciju kroz grublji teren.
Dvostruka kolica
Ako imate 2 (ili više) dece koja bi mogla da koriste kolica, dupla kolica (kolica 2 u 1) su idealna opcija. Dolaze u različitim stilovima da zadovolje različite potrebe, i u dizajnu za teške uslove koji ih čini lakim za guranje po neravnom terenu, ili u laganim stilovima kišobrana, odlični za povremenu upotrebu, sa starijom/većom decom ili za putovanja.
Kolica za trčanje
Ako želite da budete u toku sa režimom vežbanja i često džogirate sa bebom ili detetom, kolica za trčanje mogu biti najbolja opcija. Ključna razlika sa njima je fiksni prednji točak i gume punjene vazduhom koje obezbeđuju da se kolica ne prevrnu ili promene pravac kada se ljuljaju ili udare u nešto poput kamenčića dok džogirate po ulicama ili stazom za trčanje. Takođe imaju ručne kočnice, što olakšava usporavanje kada dođete na pešački prelaz, na primer, ili morate da se krećete oko prepreka. Sistemi vešanja koji apsorbuju udarce takođe omogućavaju bebi ili detetu da se opuste i uživaju u glatkoj vožnji dok vi dobijate lep, konzistentan trčanje. Potražite one sa većim točkovima, koji će obezbediti lakše guranje. I naravno, što su kolica lakša, to će biti lakše rukovati.
Ako želite kolica za džogiranje, ali želite i nešto što možete koristiti i svakodnevno, potražite ona koja imaju okretni točak koji se može zaključati. Na ovaj način, možete da ga zaključate na mesto kada ste na džogiranju, a zatim otpustite bravu i moći ćete da se efikasno krećete kroz uglove kada jednostavno hodate. I proverite da li ono koje odaberete može da radi sa autosedištem ako želite da možete da pritisnete auto sedište u bazu kao što biste uradili sa standardnim kolicima. Ovo bi moglo biti kritično ako se vozite sa bebom do željene rute za trčanje i ne želite da je ometate dok spava.
Vodič za kupovinu kolica – aosom kolica za prikolice za bebeDruga opcija u kategoriji za trčanje su kolica za prikolice za bicikle, koja možete da gurate dok džogirate, ili da ih povežete sa zadnjim delom svog bicikla kako biste mogli da vučete decu dok idete na staze.
Imajte na umu da kolica za džogiranje mogu biti malo teža i da se možda neće preklapati i rasklapati tako lako kao standardna kolica. Ali za gradske stanovnike koji se dobro uklapaju, posebno one koji nemaju automobil, ovo možda nije važno.
Sistemi za putovanja
Sistemi za putovanja ne predlažu nužno kategoriju kolica sama po sebi, već postavka koja uključuje kolica sa odvojivim sedištem koje se lako može zameniti odgovarajućim auto sedištem, koje dolazi u paketu. Često se auto sedište može postaviti direktno na sedište kolica i kliknuti na svoje mesto, tako da vam nije potreban ni adapter, ili da uklonite sedište za kolica i stavite auto sedište na bazu.
Ovo je idealno ako tražite kolica za novorođenče ili nadolazeću bebu, jer takođe uključuje bazu autosedišta za bebe za osiguranje autosedišta u vašem vozilu. Oni su odlična prva kolica za novorođenčad koja će vam trajati tokom prve godine života, a potencijalno i kasnije. Iako biste mogli da koristite priložena kolica davno nakon prve godine života, imalo bi najviše smisla da uzmete putni sistem za novu (ili nadolazeću bebu) ili onu koja je stara samo nekoliko meseci kako biste maksimalno iskoristili Kombinacija autosedišta i autosedišta/kolica što je duže moguće. Uz to, kada dođe vreme za nadogradnju na veće auto sedište, i dalje možete da koristite standardna kolica, često sve do kada dete ima 5 ili 6 godina.